Якою є оптимальна гранула корму при вирощуванні риби?

У аквакультурі корм є одним з найважливіших факторів, які можуть впливати на темпи рибного приросту. Комбікорми, що найчастіше зустрічаються саме у формі певних гранул, насамперед мають забезпечувати усі необхідні для харчування риб поживні речовини, мати найвищий коефіцієнт приросту та засвоюваності, бути економічно-обґрунтованими з комерційної точки зору. Існує дуже багато ключових аспектів для створення оптимальної гранули для кормів, включаючи й розмір…

Як правило, гранули вважаються оптимальними у розмірі 25-50% від ширини ротової порожнини риб. Однак, як і все інше, зв’язок між розміром гранул та швидкістю зростання є не зовсім прямим…

Розмір гранул дуже важливий з огляду на ключовий фізіологічний аспект, а саме — рот екземпляра. Якщо дати рибі гранулу більше, аніж розмір її харчового отвору, то у неї виникнуть складнощі не тільки з поїданням такого корму, а й у процесі вона не зможе його проковтнути, і як наслідок, може задихнутися. Особливості системи харчування риб, також є дуже вирішальним фактором, який враховує певний підбір розміру гранул для раціону харчування. Наприклад,  золотистий морський лящ (Sparus aurata), по суті, він «жує» великі гранули корму, перед тим як їх ковтати. В процесі жування, значна частина корму втрачається у воду, разом із нею його дорогоцінні поживні речовини, відповідно, за рахунок чого втрачається потенціал з очікуваного приросту риби. Недавня робота вченого Матео Баллестера Мольто «Інститут аграрних і харчових досліджень та розробок» Мурсія, Іспанія — продемонструвала, що згодовування менших за розміром гранул корму, ніж рекомендує виробник, зменшило потребу для золотистого морського ляща у жуванні, внаслідок чого, також зменшилась і втрата корму, разом з його поживними речовинами на 42 грами на 1 кілограм риби.

Дрібніші гранули кормів, можуть здаватися очевидно правильним рішенням при підборі до раціону харчування, проте й вони залишають деякі свої недоліки. Робота професора
Мостафи Хоссейна з Університету сільського господарства у місті Бангладеш, продемонструвала, що африканський сом (Clarias gariepinus) швидше перероблює у своєму кишечнику дрібні частинки корму, знижуючи інтенсивність засвоєння поживних речовин в організмі, що суттєво впливає на темп зростання риби загалом. Гранула розміром 1.0 мм дає менший приріст, ніж гранули розміром 1,5 та 2.0 міліметрів, відповідно. Інші проблеми з дрібними гранулами полягають у тому, що вони містять відносно нижчу базову складову поживних речовин порівняно до більших гранул. Якщо ви дасте рибі дрібніші гранули, і вона стане витрачати більше часу за для пошуку достатньої кількості гранул, щоб задовольнити енергетичні потреби організму. Не ефективно підібраний розмір гранул спричиняє не цільові витрати енергії риб під час годування, замість більш виважених затрат енергії, які були б направлені на ефективне її зростання.

Більші гранули не завжди є кращими з огляду на приріст. Темпи росту сома, ніяк не покращуються разом із підвищенням гранулювання більшого за 2.5мм, при цьому 3.0 міліметрові гранули дають помітно менший темп зростання, а ніж у випадку із 1.5 міліметровими гранулами.

Одна з причин може бути пояснена тим, що великі гранули мають нижче співвідношення поверхні до об’єму, на відміну від менших гранул, через це поживні речовини з більших гранул, засвоюються повільніше ніж ті, що з менших гранул.

Згідно результатів досліджень проведених професором Хоссейною при вирощуванні африканського сома, стала очевидна доречність певної оптимальної норми у розмірі гранули, для вилучення максимальної кількості поживних речовин з корму, до його остаточного виведення з організму риби.

Деякі сільськогосподарські види риб, такі як атлантичний лосось (Salmo salar), можуть адаптуватися до будь-яких умов аквакультури, в тому числі. Під час своєї роботи у Шведському університеті сільськогосподарських наук доктор Джейсон Бейлі, запропонував свої розміри гранул.

Рибу розподілили по різним групам, кожна зі своїм номером гранулювання, лосося годували гранулами розміром від ¼ до 4 разів більше від рекомендованого розміру. Задля визначення швидкості доставки корисних речовин, групи були розподілені між собою, щоб отримувати їжу за різними швидкостями доставки. Дивним є те, що доктор Бейлі та його колеги не виявили достатньо значущих статистичних змін у темпах зростання, після 4 – 5 місяців випробувань, ні від розміру гранул, ні між швидкістю доставки корисних речовин до організму.

Інші дослідження також не змогли знайти прямого впливу між розміром гранул та зростанням. Зосередившись на великоротих окунях (Micropterus salmoides), професор Джеймс Тідвелл з Державного університету міста Кентуккі, США не виявив суттєвих відмінностей в темпах зростання між окунями, котрих годували плаваючими гранулами розміром 5.5 міліметрів, та між тими, яких годували плаваючими гранулами розміром 13.0 міліметрів протягом 5 місяців.

Варто зазначити, що професор Тідвелл також перевірив різницю темпів росту між плаваючими гранулами розміром 5.5мм та тонучими гранулами 5.5мм, що дало дуже суттєвий результат.

Окунь, що харчувався тонучими гранулами, був більший при обловах, ніж той, котрого годували плаваючими гранулами. Для тих, хто бажає розвивати окуневі ферми та почати, завдяки ним, добре заробляти — це може бути дуже чудова новина. Плаваючі гранули, як правило, є значно дорожчими, ніж їх тонучі аналоги. Чи призведуть великі тонучі гранули до відчутного зростання приросту та покращення загальних умов, поки що не дуже ясно.

Безумовно, що розвиток виробництва оптимальних кормів залишається сферою значного наукового інтересу та всієї галузі. Ми можемо очікувати продовження і без того значного прогресу в технології виробництва кормів, включаючи подальшу оптимізацію за розміром гранул та за швидкістю доставки поживних речовин до організму.

Та загалом, всеодно, оптимальні показники та успішність аквакультури і господарств, ймовірніше, буде зводитися до того рівня обізнаності та накопиченого досвіду кожного з власників та індивідуального підходу в запровадженні нових стратегій управління, даючи максимальний, ефективний та продуктивний результат господарствам, та галузі в цілому. Створять умови для руху в напрямку до сталого розвитку Аквакультури в регіоні та у Світі.

Переклад статті TheFishSite підготовлений сайтом Aquaculture Ukraine

Посилання на оригінал статті: https://thefishsite.com/articles/how-big-are-your-fish-pellets

Посилання на оригінали зображень:

http://recombinetics.com/wp-content/uploads/2019/01/fish-3.jpg

https://www.buhlergroup.com/content/buhlergroup/global/en/industries/Extrusion-solutions/Aqua-Feed.html

Вкладення

Related Post

thumbnail
hover

Безпрецедентний успіх безкоштовних онлайн-курсів аквакультури під...

  Дослідники, під час самоізоляції, діляться знаннями через свої веб-камер...

thumbnail
hover

Потрібен працівник на рибоводне господарство у...

Потрібні працівники на рибоводне господарство по розведенню риби в місті Оп...

thumbnail
hover

Аквакультурний Демонстраційний Центр (Вступна презентація)

Директор Центрального Інституту Рибництва Турції розповідає про Аквакульт...

Залиште нам коментар

logged inВи повинні бути авторизовані, щоб залишати коментарі.

Don`t copy text!