Чому у рибництві варто вимірювати рівень магнію та кальцію?

Концентрація магнію та кальцію дуже рідко вимірюється в аквакультурі, на відміну від загальної жорсткості. Жорсткість – це концентрація двовалентних катіонів – переважно кальцію та магнію. У воді виражається у міліграмах на літр або кальцію карбонат еквіваленті.

Жорсткість часом виражається у різних формах: загальна жорсткість та кальцієва жорсткість, а різниця між ними – це магнієва жорсткість. Звісно ж кальцієва жорсткість та магнієва жорсткість разом утворюють загальну жорсткість.

Основне джерело жорсткості у прісних водах це розчинення вапняку, силікатів кальцію та деяких шпатів. У більшості прісних вод, жорсткість та лужність мають схожу концентрацію та варіюються від 5мг до більш ніж 150мг/л. У посушливих регіонах жорсткість часто доходить до 100мг/л та часто навіть і переважає.

Для морської води цей показник знаходиться в середньому на рівні 400мг/л кальцію та 1350мг/л магнію,

Основні поживні речовини

Кальцій та магній – це поживні речовини для водних рослин та тварин. Наприклад, рибі необхідний кальцій для розвитку кісток, тому що кістки переважно складаються з фосфату кальцію. Проте необхідні концентрації у воді для фітопланктону повинні бути наближеними до 2мг/л кальцію та навіть менше для магнію.

Водні тварини можуть отримувати кальцій та магній з води та їжі. В удобрюваних ставках зазвичай жорсткості достатньо для постачання цих елементів рибі. К ставках де рибу годують, у разі нестачі кальцію та магнію у воді, риба отримує їх з корму. У ставках з низьким рівнем лужності часто спостерігається низький рівень кальцію та магнію, проте після вапнування лужність та жорсткість збільшуються.

Інші важливі ефекти

Декілька інших аспектів використання кальцію та магнію також заслуговують уваги. У ставках кальцій мінімізує підвищення pH, які можуть виникати за високого рівня фотосинтезу. Після того як рослинність використає весь вуглекислий газ (СО2) з води, замість нього вона почне використовувати бікарбонат як джерело карбону для фотосинтезу. Внаслідок використання бікарбонатів, рослини вивільняють карбонат, який гідролізується та спричиняє підвищення pH. Іони кальцію реагують на підвищення pH та осаджують іони карбонатів як карбонат кальцію. Саме ця реакція мінімізує кількість карбонатів у воді які гідролізуються та підвищують pH.

Також збільшення жорсткості, наприклад, за рахунок внесення сульфату кальцію сприяє осадженню взважених часточок. Рекомендовані дози зазвичай складають 1-2 т./га.

Іони кальцію впливають на токсичність металів розчинених у воді для риби та інших аквакультурних об’єктів. Присутність кальцію у воді блокує прохід металевих іонів через зябра, отже відбувається ефект зниження токсичності. Зазвичай летальні концентрації таких токсичних металів, як мідь, цинк, свинець, кадмій та хром є значно більшими у жорсткіших водах ніж у м’яких.

Кальцій також важливий у водопостачання до інкубаційного цеху. Ікринки починають гідрувати (абсорбувати воду) при низьких концентраціях кальцію, це впливає на розвиток та вилуплення. Наприклад, мінімальна концентрація кальцієвих іонів для гарного розвитку та вилуплення знаходиться на рівні 10мг/л для ікри струмкової форелі та 4мг/л для канального сома.

Слідкуйте за новинами! У наступних статтях ми розкажемо про необхідні концентрації важливих елементів у воді для усіх основних видів, вирощуваних в Україні.

Бажані концентрації

В ідеальній ситуації, в прісноводній аквакультурі краще мати жорсткість та лужність на рівні 60 мг/л. Зазвичай відносне перевищення жорсткості не спричиняє значних проблем, навіть коли вона надто перевищує лужність.

У деяких внутрішніх слабко-солоних водах, з низьким вмістом магнію, було зафіксовано зменшення виживаємості та росту креветок. Концентрація магнію може бути підвищеною за рахунок сульфату калію магнію. Поки що не має рекомендації для єдиної ідеальної концентрації магнію у слабко-солоних водах для вирощування креветок, проте є оптимальне співвідношення магнію у мг/л до солоності иу проміле та складає воно 40:1. Отже, для оцінки підходящої концентрації магнію у опріснених водах необхідно солоність у проміле помножити на 40.

Claude E. Boyd, Ph.D.

School of Fisheries, Aquaculture and Aquatic Sciences Auburn University
Auburn, AL 36830 USA

Джерело інформації: http://advocate.gaalliance.org

Вкладення

Related Post

thumbnail
hover

Безпрецедентний успіх безкоштовних онлайн-курсів аквакультури під...

  Дослідники, під час самоізоляції, діляться знаннями через свої веб-камер...

thumbnail
hover

Аквакультурний Демонстраційний Центр (Вступна презентація)

Директор Центрального Інституту Рибництва Турції розповідає про Аквакульт...

thumbnail
hover

Аквапоніка може забезпечити стабільне постачання їжі...

Аквапоніка може вирощувати рибу на ряду з овочами та фруктами. Переклад стат...

Залиште нам коментар

logged inВи повинні бути авторизовані, щоб залишати коментарі.

Don`t copy text!